Вітальне слово духівника до учасників та організаторів Всеукраїнського з’їзду православної молоді

Слова, доповіді, звернення

Ваше Блаженство!

Ваші Високопреосвященства, Преосвященства, всечесні отці, брати і сестри!

Вітальне слово духівника до учасників та організаторів Всеукраїнського з’їзду православної молоді (23-24 лютого 2019 р.)Апостол Павло, пишучи послання до Тимофія та наставляючи його, сказав дуже важливі слова: «Нехай молодим твоїм віком ніхто не гордує, але будь зразком для вірних у слові, у житті, у любові, у дусі, у вірі, у чистості!» (1-е Тим. 4:12). Про що ж велася мова між Павлом та Тимофієм? У сучасному світі це прийнято називати ейджизмом – дискримінацією за віком.

Часи змінюються, та людські звички, як бачимо, ні. Як тоді, так і зараз молодь часто позбавлена можливості реалізувати свої плани та задуми через те, що «доросле» суспільство не готове серйозно сприймати їх через юний вік. І обмежує в цьому молодь той, зі старшого покоління, хто не готовий до діалогу на рівних з юними братом чи сестрою у Христі. «В наш час так не було», - з покоління в покоління звучать в докір молодим і «зеленим» слова тих, кого так само називали нещодавно «дорослі і мудрі», що змінили покоління. Прислів’я говорить нам : «якби молодість знала, а старість могла»! Однак, історії не відоме слово «якби».

Наймолодшим із нас варто завжди пам’ятати притчу про таланти (Мф. 25:15-28). Господь не за тим ввірив кожному з нас унікальні таланти, щоб ми легковажно нехтували ними у той період життя, коли маємо багато сил та енергії, коли маємо можливість навчитись новому, коли попереду – сповнене досягнень життя. Молодість життєрадісна, допитлива і по-хорошому зухвала. Користуйтесь цим у повній мірі, аби не втратити можливість зробити те, що у ваших силах. Зараз ви у найвідповідальнішому і найскладнішому періоді життя. Відбувається формування особистості. І усе подальше життя залежить від того, як пройдуть роки юності. Ви будете зустрічатися з правдою і красою створеного Богом світу, а траплятимуться на шляху й брехня, і пороки, і мінливості цього світу. Попереду – зачарування та розчарування. Але найважливіше – не боятися робити те, до чого ви покликані.

Тимофій, отримавши у юному віці настанову не боятися, що його зневажатимуть через вік, зробив усе правильно. Він жив життям, яке свідчило – усе, що він говорить гідне уваги. Він жив «у любові, у дусі, у вірі, у чистості» - як і порадив йому «старший товариш» апостол Павло. Той же апостол Павло у посланні до євреїв каже: «Спогадуйте наставників ваших, що вам говорили Слово Боже; і, дивлячися на кінець їхнього життя, переймайте їхню віру» (Євр. 13:7).

А чи поводимося ми, старше покоління, подібно апостолу Павлу? Чи вміємо ми наставляти молодше покоління, роблячи з них не слухняних служок, не покірних виконавців вказівок літніх людей, а рівних собі проповідників? Чи є в нас чому навчитися?

Дякувати Богові, українці нарешті отримали свою Церкву. Православна Церква України – наймолодша помісна Церква світу. В Євангелії від Марка наведені чудові слова Спасителя: «І ніхто не вливає вина молодого в старі бурдюки, а то попрориває вино бурдюки, і вино й бурдюки пропадуть, а вливають вино молоде до нових бурдюків». (Мк. 2:22)

Зі сторони старшого покоління буде злочином забороняти молоді впливати на становлення Церкви у тій мірі, у якій вона може це зробити. Їхнє бачення майбутнього нашої країни та нашої Церкви – вирішальне. Ми повинні завжди пам’ятати, хто першими вийшли на Майдан і наблизили звалення злочинного режиму Януковича. Саме молодь першою стала на захист Батьківщини від агресора. Завдяки безстрашним юнакам та дівчатам, їхній сміливості та жертовності, українці живуть сьогодні в такій країні, яку можна і треба змінювати на краще.

Церковний устрій та взаємини між людьми в церкві також час змінювати на краще. Настала пора відкинути радянські «совкові» стереотипи, за якими до храмів приходять лише літні жіночки. Бог дарував нам щастя бачити як оновлюється церковне життя України. Старшому поколінню потрібно уподібнитися у своїх поглядах на молодь до апостола Павла, який терпляче та переконливо вчив Тимофія бути стійким у вірі, не боятися перепон та розбудовувати Церкву такою, якою її створив Христос. Церква завжди молода, і Церква завжди з Христом.

З побажанням Форуму плідної праці і Божого благосовення,

+Олександр,

митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський

24 лютого 2019 р.

Інформація про подію >>>

Перегляди: 678
Друк