Звернення до священства, кліриків та вірних Київської, Білоцерківської і Бориспільської єпархій Української Православної Церкви

Слова, доповіді, звернення

Всечесні отці, улюблені у Христі Ісусі брати і сестри!

Звернення митрополита Олександра ДрабинкаМи живемо у доленосний для Української Церкви час. Рішенням Священного Синоду Вселенського Патріархату від 11 жовтня 2018 р. був скасований Патріарший акт 1686 р. про надання Патріарху Московському права хіротонізувати Київського митрополита, чим на території України була відновлена юрисдикція Церкви-Матері — Вселенського Константинопольського Патріархату. Цим самим рішенням Священний Синод Вселенського Патріархату, прибравши причину, улікував розкол, який майже три десятиліття ятрив наше церковне тіло. А саме: поновив у єпископському або священицькому сані усіх тих діячів руху за незалежність, помісність, автокефалію Української Церкви, на яких раніше були накладені канонічні покарання з боку Московського Патріархату.

Таким чином, з 11 жовтня 2018р. в Україні фактично не лишилося «розкольників» та «розкольницьких Церков», не лишилося «канонічних» і «неканонічних». Адже усі єпископи, священики та диякони, які до цього часу перебували поза євхаристійним спілкуванням із Вселенським Православ’ям, рішенням Священного Синоду Матері-Церкви від 11 жовтня були відновлені у своїх канонічних правах та прийняті до євхаристійного спілкування з Вселенським Патріархатом. Ця історична ухвала Вселенського Патріархату відкрила дорогу до єднання в лоні єдиної Помісної Церкви усіх православних християн в Україні. 15 грудня 2018 р. у Святій Софії Київській з благословення Його Всесвятості Патріарха Варфоломія та за участі ієрархів Константинопольського Патріархату відбувся Об’єднавчий Собор, в якому і ми мали честь взяти дієву участь. На Соборі була створена і проголошена Православна Церква України — канонічна церковна структура, що перебуває у повному євхаристичному спілкуванні зі Вселенським Патріархатом. 6 січня 2019 р. Православна Церква України отримала із рук Святішого Патріарха Варфоломія Томос про свою повну незалежність – канонічну автокефалію і посіла своє місце в Диптиху помісних православних автокефальних Церков світу.

Всечесні отці! Дорогі брати і сестри у Христі! Надання Томосу - документу про канонічну автокефалію — епохальна історична подія, яка, безумовно, вплине на все подальше церковне життя в Україні. Рішення Вселенського Патріархату відкрило нову сторінку у житті Православної Церкви в Україні. Віднині у нас є реальна можливість будувати своє церковне життя цілком самостійно — у відповідності до канонічної традиції Православної Церкви та реальних потреб українських вірних. Ми стали повноправними господарями свого духовного життя у нашій спільній домівці – Україні. Рішення про автокефалію Православної Церкви в нашій країні ухвалено і проголошено. Це рішення, зазначив Святіший Патріарх Варфоломій, має остаточний характер і вимагає не повторного розгляду на Всеправославній нараді, а лише імплементації (визнання) з боку Помісних Православних Церков.

Зрозуміло, що визнання нового канонічного статусу Української Церкви іншими Помісними Православними Церквами відбудеться не одномоментно, як би того хотілося, а поступово. Причиною тому є всім нам відомий тиск, що чиниться в умовах гібридної війни зі сторони зовнішнього агресора та деструктивна діяльність всередині самого православного суспільства.

Але зрозуміло, що цей процес має незворотній характер. Жодна з помісних церков не заперечила право Українського Православ’я на його автокефальне буття і не заявила про неможливість визнати проголошену Вселенською Патріархією автокефалію Православної Церкви України. Невмотивовані заперечення звучать лише від священноначалля Російської Церкви та нинішнього керівництва УПЦ МП.

Проте, нам з вами не потрібно чекати, доки повнота православного світу остаточно визнає новий статус Української Церкви, який надано Томосом Вселенського Патріарха від 6 січня 2019 р. Адже канонічні дії та рішення Вселенського Патріархату чітко свідчать: церковний розкол в Україні подоланий, а Православна Церква України на чолі з Блаженніший Митрополитом Епіфанієм — Церква благодатна, Церква канонічна та Церква, яка перебуває у євхаристійному спілкуванні зі Вселенським Патріархом, а через нього з усім православним світом.

Настав час об’єднуватися довкола Православної Церкви України, яка віднині стала рівноправною Церквою-Сестрою у родині Помісних Православних Церков світу. 4 березня 2019 р. Священний Синод Православної Церкви України ухвалив рішення про створення Управління Переяславсько-Вишневської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України). Одночасно рішенням Синоду було ухвалено призначити мене, митрополита Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра, єпархіальним архієреєм, тобто керівником згаданого Управління. Логіка цього рішення полягає у тому, що церковним громадам Київської, Білоцерківської та Бориспільської єпархій УПЦ надано унікальну канонічну можливість — спільно будувати своє церковне життя на чолі з архієреєм, якого вони добре знають.

Всечесні отці, брати і сестри у Христі Ісусі! Багато з Вас особисто знають мене з тих років, коли я був особистим помічником, а згодом й особистим секретарем Блаженнішого Митрополита Володимира. Утім, я — жива людина, яка має не лише чесноти (які мені пощастило успадкувати від батьків та свого спочилого духовного вчителя), але й особисті недоліки. Мій спочилий наставник вчив мене бути свідомим власних недоліків, але одночасно не цуратися церковної праці. Блаженніший Митрополит Володимир вчив: сам по собі архієрей не спроможний нічого робити, він має спиратися у своїй діяльності на священство та Божий народ. Саме такий — соборний — устрій церковного життя я прагну побудувати у Переяславсько-Вишневській єпархії. Я свідомий того, що без вас, дорогих моєму серцю людей, не зможу належним чином розбудовувати церковне життя. Звертаюся до вас сьогодні: не бійтеся лжеканонічних покарань, які віднині, після створення канонічної помісної Церкви, не мають жодної канонічної сили; не стійте осторонь історичних подій — залучайтеся до помісної Православної Церкви України.

Гарантую кожній громаді, яка залучиться до Переяславсько-Вишневської єпархії: жоден священик у нашій єпархії не буде безпідставно звільнений з посади, яку обіймає; жодна парафія не буде обтяжена непосильними фінансовими «поборами»; ніхто, ані архієрей, ані його довірені особи, ніколи не ставитимуться до вас без братської любові та шани. Нам не потрібні «підлеглі». З багатьма із Вас ми зростали одночасно як фізично так і духовно. Нам потрібні брати і співслужителі у Христі. Нам не потрібні лжесмирення та властиве московському православ’ю «ханське» чинопочитання. Нам потрібна нова якість церковного життя — потрібен такий лад церковного життя, у якому б ми з радістю пізнали дари Духу Святого та Христову любов.

Ця свята, жертовна Христова любов нехай перебуває з усіма вами.

Напередодні Великого і спасительного Посту прошу у Всіх прощення і святих молитов.

З любов’ю у Христі,

+ ОЛЕКСАНДР

МИТРОПОЛИТ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І ВИШНЕВСЬКИЙ,

КЕРУЮЧИЙ ПЕРЕЯСЛАВСЬКО-ВИШНЕВСЬКОЮ ЄПАРХІЄЮ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ

м. Київ, 9 березня 2019 р.

 

ДОДАТОК №1

Відповідь Вселенського Патріарха Варфоломія на звернення митрополита Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра.

Прот. 1112

Ваше Преосвященство, Митрополит Переяслав-Хмельницький и Вишневський, улюблений у Дусі Святому брат нашої Мірності Кир Олександр! Нехай перебуває з Вашим Преосвященством благодать і мир від Бога!

Після того як Ви, Ваше Преосвященство, звернулися до нашої Мірності і виклали свою справу нам, милістю Божою Архієпископу Константинополя-Нового Риму і Вселенському Патріарху, як не лише тому, хто завдяки піклуванню Церкви має незаперечний обов'язок судити про церковні справи, де би вони не відбувалися, і давати їм кінцеве рішення, але і як Вашому отцю і владиці, оскільки Ваша єпархія, яка у давній час підпала під іншу церковну юрисдикцію, була відновлена через відкликання і скасування Грамоти, що була видана нашим світлої пам'яті попередником Діонісієм IV, і тепер належить до Великої Константинопольської Христової Церкви і визнається її істиною донькою, ми прийшли до рішення через цю Патріаршу Грамоту прийняти Вас разом з непорочним кліром і благочестивим народом до юрисдикції нашого Святішого Апостольського і Патріаршого Вселенського Престолу, звільняючи від усякої відповідальності, або звинувачення, або іншого покарання, яке може бути накладене на Вас якимось церковним органом, і приймаючи все те, що Ви робили як єпископ та пастир.

З батьківською молитвою ми надаємо Вам своє Патріарше благословення, по-братськи обіймаємо і від всієї душі закликаємо на Вас благодать і милість у Тройці поклоняємого Бога, Якому слава і держава на віки.

14 грудня 2018 р.

Ваш улюблений у Христі брат, архієпископ Константинополя Варфоломій.

 

ДОДАТОК №2

ЖУРНАЛ №16

Засідання Священного Синоду Православної Церкви України від 04 березня 2019 р.

МАЛИ МІРКУВАННЯ: Про утворення Управління Переяславсько-Вишневської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церви України).

УХВАЛИЛИ: 1. Як виключення, для парафій, які зі складу Київської, Білоцерківської, Бориспільської єпархій Української Православної Церкви (в єдності з Московським Патріархатом) добровільно бажають приєднатися до Української Православної Церкви (Православної Церкви України) утворити Управління Переяславсько-Вишневської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у формі релігійної організації (управління), затвердити її Статут та уповноважити митрополита Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра (Драбинка Олександра Миколайовича) на проведення всіх необхідних реєстраційних дій.

Призначити Митрополита Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра (Драбинка Олександра Миколайовича), єпархіальним архієреєм (керівником Управління Переяславсько-Вишневської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України).

Преосвященного Митрополита Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра зобов’язати до наступного засідання Священного Синоду скласти звіт про створення єпархії.

 

Перегляди: 957
Друк