Парафія Пресвятої Трійці села Гостролуччя

Адреса: Київська область, Броварський район, село Гостролуччя, вулиця Івана Франка, 13.

Настоятель: протоієрей Олександр Ярмольчик.

Троїцька церква у Гостролуччі є найстарішою архітектурною пам’яткою Баришівської громади.

Історія

Гостролуччя  вперше згадується 1590 роком. Першу церкву на честь Пресвятої Трійці тут було побудовано у XVII столітті. В описі її майна є згадку про церковний дзвін 1612 року, вилитий за гроші гостролуцького козака Матвія Полоцького. Замість старого дерев'яного храму у 1784-1787 роках, з благословіння єпископа Переяславського і Бориспільського Іларіона (Кондратковського; +1799) та  коштом поміщика Григорія Іваненка було збудовано мурований двопрестольний храм. Водночас звели й цегляну 2-ярусну дзвіницю, що розташовувалася окремо, на південь від церкви. У радянський час храм використовується не за призначенням. З 1930-х та до 1957 року у приміщенні була крамниця, з 1965-го до 1970-х років - Гостролуцьке споживче товариство. У ці десятиліття храм суттєво пошкодили – центральну та східну частини церкви розібрали до висоти 3,7 м. Дзвіницю втрачено повністю.

Архітектура

До руйнацій радянської доби церква була однобанною, в основі храму – рівнокінцевий хрест, що є типовим для класицизму. Церква сягає завдовжки 20,8 м, у ширину 12,6 м. Її не перебудовували, тому до сьогодні руїни споруди зберегли первісні риси архітектури, зокрема, елементи зовнішньої оздоби, такі як обрамлення вікон та вхідних дверей. Споруда кілька останніх десятиліть не має накриття, від чого псується під впливом опадів. 2012 року храм набув статусу щойно виявленої пам'ятки архітектури.

Сьогодення

У 2021 році, з благословіння митрополита Переяславського і Вишневського Олександра було утворено церковну громаду, яка має намір відновити святиню. 15 жовтня того ж року в стінах напівзруйнованого Троїцького храму звершили молебень, а 5 грудня – першу за майже 100 років Божественну літургію.

Престольне свято: перехідне (50-й день після Великодня)