Митрополит Олександр: «Великоднє богослужіння відбудеться, як і передбачено, але загальне святкування ми можемо перенести»

Митрополит Олександр: «Великоднє богослужіння відбудеться, як і передбачено, але загальне святкування ми можемо перенести»

"З перших днів карантину ми закликали прихожан, які погано почуваються, мають якісь ознаки захворювання, не приходити до храмів, поберегти себе і оточення. Тому що іноді ми своїм "геройством" або "ревністю", нерозумно можемо накоїти більше біди, ніж принести добра на славу Божу. І, Слава Богу, у нас в соборі парафіяни свідомі і законослухняні, вони прислухаються до всіх порад і рекомендацій", – розповів сайту "Сьогодні" митрополит Переяславський і Вишневський Олександр.

Зі слів митрополита, трансляції богослужінь на вебсторінці Собору і його особистій в Спасо-Преображенському соборі ведуться як зі стаціонарних відеокамер, так і з особистого гаджета вже багато років. Тому для нього такий формат приєднання вірян до молитви не новий, а лише актуально затребуваний.

"Звичайно ж, у наших храмах за особистої присутності прихожан на богослужіннях дотримуються всіх санітарно-гігієнічних норм і правил. Для тих, хто не зміг потрапити до храму, нескладно увімкнути гаджет, телевізор, радіоприймач і приєднатися до молитви. Найболючіше питання, звичайно, – проведення Таїнств. Але відповіді й на це питання певною мірою знайдені. Якщо це не режим жорсткого карантину, то Причастя і Сповідь можна здійснити у храмі. Одноразовий посуд (стаканчики для запивання після причастя) у нас у храмі вже давно використовується. Загалом священик з благословення єпископа може підходити до форми, в якій відбувається причастя, у кожному окремому випадку індивідуально", – розповів митрополит Олександр.

На думку митрополита, прогнозувати, як проводитимуться великодні богослужіння і освячення великодньої їжі, сьогодні складно. Все залежить від того, в якому напрямку розвиватиметься епідситуація і якими будуть рекомендації МОЗ та правоохоронних органів. До того ж владика Олександр зазначив, що ПЦУ цілком може обговорити можливість перенесення загального святкування Великодня (але, безумовно, не самого календарного дня свята Воскресіння Христового) за прикладом Елладської Церкви.

"Основне, звичайно, що ми мусимо зробити на свято Великодня, – це відвідати храм, помолитися і причаститися. Якщо ми такої можливості сьогодні не маємо, то я запропонував би Синоду ухвалити рішення перенести святкування. Самого свята Воскресіння Христового ми не скасуємо і не перенесемо, і права на те не маємо. Великоднє богослужіння відбудеться, як і передбачено, 19 квітня. Але загальне святкування ми можемо перенести. Свято Великодня святкується не один день, а сорок днів. Тому ми цілком можемо урочисте богослужіння, яке відбувається на Великдень, повторити в ніч з суботи на неділю відразу після завершення карантину", – розповів митрополит Олександр.

На сам Великдень, 19 квітня, ті парафіяни, хто через обмежувальні заходів не зможе відвідати службу і освятити паски, можуть зробити це вдома.

"Продукти, які освячуються в день Святого Великодня, можна освятити у церкві. А можна і вдома, окропивши з молитвою Господньою "Отче наш" святою водою. Саме так чинили наші бабусі і дідусі в богоборчий період – за часів СРСР. До того ж, ми маємо сьогодні можливість слухати молитву онлайн. Тобто за неможливості відвідати церкву ви могли б поставити перед іконою свічку, зібрати великодній кошик з продуктами, а потім після молитви, яку прочитає священик онлайн, окропити їх святою водою. Потрібно пам'ятати, що освячення відбувається не окропленням тільки святою водою, а насамперед молитвою. Окроплення – це вже видимий знак, а головне – участь у богослужінні і молитві, навіть дистанційно", – розповів митрополит Олександр.

Щодо поминальних днів, то тут також все залежатиме від ситуації. Зокрема від ситуації в конкретних регіонах. В окремих областях священики ПЦУ вже закликали прихожан утриматися від відвідувань кладовищ в конкретний поминальний день: прийти пом'янути рідних і близьких можна в будь-який день тижня після Великодня.

Повне відео інтерв'ю дивіться тут >>>