Під головуванням митрополита Олександра відбулася робоча нарада з приводу подальших заходів із відродження легендарної річки Почайни

 

8 червня, під головуванням митрополита Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра відбулася робоча нарада з приводу подальших заходів із відродження легендарної річки Почайни, у тому числі відновлення традиції святкування Хрещення Київської Русі-України у водах річки на Оболоні та створення національного музею на місці, де у 988 році знаходилося її гирло, а саме на Поштовій площі міста Києва.

Ініціатором зустрічі виступила голова ГО «Громадський Рух «Почайна» Аннабелла Моріна, у нараді приймали участь представники громади та депутатського корпусу, які активно займаються відновленням Почайни протягом кількох років, вчені-релігієзнавці, віряни та священники Православної Церкви України. Присутні підкреслили, що Почайна - не просто водний об'єкт, який після десятиліть забуття повернувся на мапи столиці України. Ця річка - найважливіший свідок нашої прадавньої історії, видимий елемент національної ідентичності. Повернення Почайни та встановлення ймовірного місця хрещення наших пращурів – це, можливо, найвидатніша подія останніх років, яка сталася завдяки звичайним громадянам України.

На жаль, останні роки святкування хрещення Київської Русі-України в Києві зводилося до “святкового” протистояння конфесій, які традиційно проводили заходи окремо одна від одної, мобілізуючи своїх парафіян та очікуючи уваги від представників влади та ЗМІ. Завдяки відродженню Почайни та тому факту, що істориками було віднайдено найбільш ймовірне місця хрещення киян, святкування великої події з часом повинно змінитися. Річка – першохрестителька киян має об’єднати представників різних спільнот не тільки щодо вшанування спільної історії, але й для розбудови спільного майбутнього.

Але для цього потрібно продовжити справу із відродження християнської річки на загальнодержавному та міському рівні. Місце археологічних розкопок на Поштовій площі, якому було надано національний статус Пам’ятці археології та історії, та яке внаслідок конфлікту громади із забудовником торгівельного центру законсервоване вже більше року, повинно знову стати місцем наукових досліджень вчених - археологів. Що ж до самої річки Почайни, яка залишилась на Оболоні, відповідно по всій її довжині: на озерах та річковому руслі повинні з’явитися парки, а води річки мають стати придатними для купання та хрещення. Для цього потрібно за підтримки Православної Церкви України впровадити державну та міську програму по відродженню Почайни.

На робочій нараді було підготовлено план найближчих дій та відповідні звернення до уряду та міської влади. Далі буде.

Нагадаємо, що 22 травня 2019 року Кабінет міністрів України надав національний статус Пам’ятці археології та історії  "Ділянка прибережного міського кварталу Середньовічного Києва на Поштовій площі в м. Києві» за видатні знахідки та зв'язок цього місця із літописними подіями Хрещення Київської Русі-України. 25 травня на вході на археологічні розкопки на Поштовій площі активістами було встановлено Поклонний хрест, який було освячено Митрополитом Олександром. 1-3 червня, у Стамбулі на ІІІ екологічному саміті Халкі, організованому Константинопольським Патріархатом, кліриком єпархії міжнародній спільності було презентовано проект з відродження Почайни та віднайдення історичного місця хрещення киян в історичному гирлі річки – на Поштовій площі м. Києва.