Згадали про п’яту колону. Чи буде заборонено діяльність РПЦ в Україні? Митрополит Олександр взяв участь в експертному обговоренні

9 грудня в Українському кризовому медіа-центрі відбулося експертне обговорення теми: «Згадали про п’яту колону. Чи буде заборонено діяльність РПЦ в Україні?».

Спікери: митрополит Переяславський і Вишневський Олександр, народний депутат України Ростислав Павленко, завідувач відділенням релігієзнавства Інституту філософії ім. Сковороди НАНУ Олександр Саган, громадський діяч протоієрей Георгій Коваленко, професор кафедри історії Національного університету "Острозька академія" Андрій Смирнов.

Піл час обговорення з’ясовували: Чи травневе рішення собору УПЦ на практиці змінило їх підпорядковане становище стосовно Московської патріархії? У межах яких правових норм діють правоохоронні органи, влаштовуючи обшуки у структурі УПЦ? Наскільки поширеними є дії, що підпадають під ознаки державної зради та інших злочинів, серед духовенства УПЦ? Що державі та суспільству робити з цією структурою, враховуючи норми Конституції та принципи міжнародного права?

“Необхідно провести церковну канонічну експертизу грамоти Алексія ІІ, яким обґрунтовувалася незалежність УПЦ. Найперше – щоб визначити, яке місце цей документ посідає у канонічному праві та чи доцільно його використовувати. Текстову експертизу також варто провести, аби з’ясувати, що означає формулювання “незалежна, самостійна, з правами широкої автономії церква”, бо у світовому православ’ї структури з таким формулюванням не існує”, – сказав митрополит Олександр.

За його словами, є три канонічні форми буття церковного: екзархат, автономна та автокефальна церкви. Натомість канонічної структури, яка б мала назву “незалежна та самостійна в управлінні”, не існує.

Владика зауважив, що експертиза необхідна, оскільки УПЦ й досі посилається на цей документ.

“Навіть Собор, який відбувся 27 травня цього року, фактично став окозамилюванням, оскільки фактично нічого не змінилося. Так, Статут УПЦ почистили від згадок про Московський Патріархат, але все, що було зачищено, вклали в одну фразу – “відповідно до грамоти патріарха Алексія”, – зазначив він.

На його переконання, аналіз цього документа поставить під сумнів Статут і статус УПЦ, оскільки доведе, що ця церква не є “незалежною та самостійною”, а залишається “сукупністю єпархії РПЦ в Україні, як це сприймається всім світовим православ’ям на сьогодні і самим Кирилом”, який, за словами митрополита, і є автором спірного формулювання.

Владика Олександр також наголосив, що єдність українського православ’я є запорукою національної безпеки.

Повне відео обговорення: