У Неділю Торжества Православ’я митрополит Олександр звершив Божественну літургію у Спасо-Преображенському соборі

У Неділю Торжества Православ’я митрополит Олександр звершив Божественну літургію у Спасо-Преображенському соборі

24 березня, в першу неділю Великого посту, Торжество Православ’я, митрополит Переяславський і Вишневський Олександр звершив Божественну літургію у Спасо-Преображенському соборі м. Києва.

Під час богослужіння лунали молитовні прохання за воїнів, які захищають Україну, за владу і наш народ та за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини і мирних жителів.

Після відправи було відслужено молебень Торжества Православ’я. Цей чин встановлено на спомин відновлення шанування ікон у Візантії за імператриці Феодори на церковному соборі 863 року.

Наприкінці пролунали вітання митрополичому хору Спасо-Преображенського собору на чолі з протодияконом Олександром Тарасенком з нагоди 11-річчя створення. 

Напередодні ввечері митрополит Олександр відправив всеношну у Спасо-Преображенському соборі.

***

Торжество Православ’я звершується в перший Тиждень Великого посту у Неділю. Це свято було встановлене в Греції в IX ст., в пам`ять остаточної перемоги над ворогами православ`я – іконоборцями. Вчення про шанування ікон, засноване на святому писанні і затверджене звичаєм перших християн, до VIII ст. залишалося недоторканним. Але єресь іконоборства, що з`явилася в самій Греції, поширилася по багатьох країнах. Церква Божа піддалася гонінню, більшому ніж від язичників. Більше 100 років лилися сльози і невинна кров істинно православних, які боролися за право зображувати на іконах Господа Нашого Ісуса Христа, Божу Матір і святих, а також молитися перед іконами. Цих православних садили у в`язниці, піддавали мукам і страчували. Чесні ікони та мощі святих спалювалися.

Після VII Вселенського Собору (787 р.), що закріпив шанування ікон, настало послаблення гонінь, але тільки в середині IX ст. було звільнено з темниці і ув`язнення іконошанувальників і повернуті на колишні посади, а іконоборцями запропоновано було або залишити свою оману, або припинити церковне служіння. Христолюбива цариця Феодора оголосила: “Хто не вшановує зображення Господа нашого, Його Пресвятої Матері і всіх святих, нехай буде проклятий!”

Вибраний Патріархом Константинопольським Мефодій, встановив тоді ж особливе святкове богослужіння. Православ`я було урочисто відновлено на службі в Софійському соборі в Константинополі в першу неділю Великого посту, яке припало в 843 р. на 19 лютого. Так з`явилося святкування і особливий чин, званий Торжеством Православ`я. У XII і XIV ст. ця служба була значно доповнена за рахунок включення інших текстів, що зображають головні догмати християнства. Ця служба являє собою торжество церкви над усіма коли-небудь існуючими єресями і розколами. У ньому стверджується не тільки православне вчення про іконовшанування, а й усі догмати і постанови семи Вселенських Соборів. Благословляє не тільки іконошанувальників, але і всіх, хто живе, тих, хто відійшов до Господа у вірі та благочесті отців.

fb   Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!

fb   Читайте нас у Facebook!